Activa - toelichting op de balans
Materiële vaste activa
1.1 Materiële vaste activa
Bedragen x € 1.000
| Boekwaarde 31-12-2024 |
Investeringen | Desinvesteringen | Bijdrage derden | Afschrijvingen | Correctie | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Gronden terreinen | 44.297 | 2.529 | 966 | 148 | 705 | |
| Erfpacht-gronden | 15.429 | 124 | 1.402 | 4 | ||
| Woonruim-ten | 67 | 4 | ||||
| Gebouwen | 153.641 | 36.592 | 64 | 1.349 | 6.053 | |
| Grond-, weg-, en waterbouwwerken | 49 | 4 | ||||
| Riolering | 25.776 | 1.067 | 996 | 383 | ||
| Milieu | 5.967 | 938 | 398 | |||
| Vervoermiddelen | 48 | 14 | ||||
| Machines, apparaten en installaties | 12.400 | 2.904 | 69 | 1.356 | ||
| Overige materiële vaste activa | 1.352 | 429 | 174 | |||
| Overige mva met maatschappelijk nut | 68.608 | 16.460 | 12.340 | 1.281 | -7.862 | |
| Totaal in gebruik | 327.635 | 61.042 | 2.432 | 13.905 | 10.988 | -7.479 |
Toelichting:
Ad investeringen gebouwen: Dit betreft o.a. de nieuwbouw van de scholen. My College en Scala Rietvelden/Charles de Foucauld. Daarnaast is ook de Theater de Stoep uitgebreid, geïnvesteerd in nieuw gebouw voor de Scouting en Tenniscomplex Zuidland.
Ad overige investeringen met maatschappelijk nut: Dit betreft voornamelijk investeringen in de openbare ruimte zoals groen en verhardingen.
De grootste investeringen betreffen hier het Metro-busstation, Vervanging CTK en aanpassingen in de wijk Waterland.
Ad desinvesteringen: Dit betreft Gronden/terreinen en gebouwen die dit jaar zijn opgenomen in de Grex. Eén activum is uitgegeven in erfpacht.
Daarnaast zijn blote eigendommen die opgenomen waren in erfpacht, verkocht.
Verloopinvesteringen met economisch nut
Bedragen x € 1.000
| Categorie | Boekwaarde begin boekjaar | Correctie | Investeringen | Desinvesteringen | Afschrijvingen | Bijdragen van derden | Afwaarderingen | Boekwaarde einde boekjaar |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gronden en terreinen | 35.413 | 2.529 | 966 | 705 | 148 | 36.123 | ||
| Gronden uitgegeven in erfpacht | 15.429 | 124 | 1.402 | 4 | 14.147 | |||
| Woonruimten | 67 | 4 | 63 | |||||
| Bedrijfsgebouwen | 154.972 | 36.592 | 64 | 6.053 | 1.349 | 184.098 | ||
| Grond-, weg- en waterbouwkundige werken | 49 | 4 | 46 | |||||
| Vervoermiddelen | 48 | 14 | 34 | |||||
| Machines, apparaten en installaties | 12.400 | 2.904 | 1.356 | 69 | 13.879 | |||
| Overige materiële vaste activa | 10.237 | 429 | 174 | 10.492 | ||||
| Totaal investeringen met economisch nut | 228.615 | 42.578 | 2.432 | 8.313 | 1.565 | 258.883 |
Verloopoverzicht investeringen met economisch nut waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven
Bedragen x € 1.000
| Categorie | Boekwaarde begin boekjaar | Correctie* | Investeringen | Desinvesteringen | Afschrijvingen | Bijdragen van derden | Afwaarderingen | Boekwaarde einde boekjaar |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gronden en terreinen | ||||||||
| Gronden uitgegeven in erfpacht | ||||||||
| Woonruimten | ||||||||
| Bedrijfsgebouwen | ||||||||
| Grond-, weg- en waterbouwkundige werken | 31.709 | 383 | 2005 | 1.394 | 32.702 | |||
| Vervoermiddelen | ||||||||
| Machines, apparaten en installaties | ||||||||
| Overige materiële vaste activa | ||||||||
| Totaal investeringen met economisch nut | 31.709 | 383 | 2005 | 1.394 | 32.702 |
Verloopoverzicht investeringen met maatschappelijk nut
Bedragen x € 1.000
| Categorie | Boekwaarde begin boekjaar | Correctie | Investeringen | Desinvesteringen | Afschrijvingen | Bijdragen van derden | Afwaarderingen | Boekwaarde einde boekjaar |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Gronden en terreinen | ||||||||
| Gronden uitgegeven in erfpacht | ||||||||
| Woonruimten | ||||||||
| Bedrijfsgebouwen | ||||||||
| Grond-, weg- en waterbouwkundige werken | 50.230 | 11.598 | 1.163 | 2.592 | 1.128 | 58.073 | ||
| Vervoermiddelen | ||||||||
| Machines, apparaten en installaties | ||||||||
| Overige materiële vaste activa | 17.082 | -7.862 | 4.861 | 117 | 89 | 9.748 | 4.216 | |
| Totaal investeringen met maatschappelijk nut | 67.312 | -7.862 | 16.460 | 1.281 | 1.058 | 12.340 | 62.289 |
Verloop van mva in het jaar 2025
Bedragen x € 1.000
| Boekwaarde 31-12-2025 | 327.635 |
|---|---|
| Investeringen met economisch nut | |
| Integraal huisvestingsplan Onderwijs | 3.638 |
| Energiebesparende maatregelen | 96 |
| Verbouwing De Stoep | 2.649 |
| Erfpachtgronden | 124 |
| Aanleg pumptrack | 311 |
| Pand Voorweg | 5 |
| Nieuwbouw Sterrenkwartier | 32 |
| Tenniscomplex Zuidland | 101 |
| Nieuwbouw MyCollege | 6.111 |
| Nieuwbouw Scouting bernisse | 4 |
| Nieuwbouw de Elementen | 10.405 |
| Nieuwbouw Scala Rietvelden/Ch. De Foucould | 9.678 |
| Buitensportfaciliteit de maasboulevard | 2.148 |
| Hybride werken Boekenberg | 361 |
| Verbouwing Centrum van de Kunsten | 4.203 |
| Verbouwing werkgebouw B | 1.549 |
| Vervanging installaties parkeergarages | 127 |
| Zonnepanelen Rivierabad | 811 |
| Bedrijfsrestaurant | 68 |
| PCM koeling Stadhuis | 156 |
| Totaal investeringen met economisch nut | 42.578 |
| Afschrijvingen | 8.313 |
| Desinvesteringen | 2.432 |
| Bijdrage derden | 1.565 |
| Afname boekwaarde | 12.311 |
| Investeringen met economisch nut waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven | |
| Riolering Molenstraat | 349 |
| Ondergrondse containers | 938 |
| Vrijverval riolering | 568 |
| Riolering Waterland | 150 |
| Totaal investeringen met een economisch nut met heffing | 2005 |
| Afschrijvingen | 1.394 |
| Balanscorrectie | -383 |
| Afname boekwaarde | 1.012 |
| Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut | |
| Aanpassingen Waterland | 1.971 |
| Aanpassingen Schrijnwerker | 988 |
| Aanpassingen Kerkhoek | 359 |
| Herstructurering Sterrenkwartier | 1.961 |
| De Vroon verhardingen | 4 |
| Aanpassingen Dwarspad | 28 |
| Beschoeiingen | 187 |
| Vervanging CTK 2021 | 1.976 |
| Rijbaan Hekelingsweg | 13 |
| Schiekamp Noord | 10 |
| Masten en armaturen | 601 |
| Aanpassingen Margrietstraat | 5 |
| Stationsweg Asfalt | 948 |
| Duikers | 205 |
| Particuliere Beschoeiingen | 618 |
| Kerkweg Zuidland | 58 |
| Fietspad Baljuwlaan | 397 |
| Aanpassingen Lieveplaats | 6 |
| Heemraadlaan Asfalt | 345 |
| Herinrichting de Lede | 36 |
| Brug over de haven | 385 |
| Aanpassingen Akkers | 51 |
| Oranjelaan | 448 |
| Aanpassingen Sportlaan | 1 |
| Renovatie metro-busstation | 4.798 |
| Reconstructie Veerweg | 28 |
| Fietsenstalling Sportpolderweg | 35 |
| Totaal investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut | 16.460 |
| Afschrijvingen | 1.281 |
| Bijdrage derden | 12.340 |
| Balanscorrectie | 7.862 |
| Afname boekwaarde | 21.482 |
| Boekwaarde per 31-12-2025 | 353.873 |
Financiële vaste activa
1.2 Financiële vaste activa
Bedragen x € 1.000
| 31-12-2025 | 31-12-2024 | |
|---|---|---|
| a. Kapitaalverstrekkingen | ||
| aan deelnemingen | 11.057 | 11.957 |
| b. Leningen aan deelnemingen | 10.200 | 11.117 |
| Leningen aan overige verbonden partijen | 7.800 | 6.100 |
| c. Overige leningen | 15.363 | 13.769 |
| Totaal financiële vaste activa | 44.420 | 42.943 |
| Ad a. Specificatie van de kapitaalverstrekkingen: aan deelnemingen | ||
| N.V. Stedin holding | 6.818 | 6.818 |
| N.V. Reinis | 900 | 1.800 |
| N.V. Evides | 290 | 290 |
| Bank Nederlandse Gemeenten | 46 | 46 |
| Elementen Spijkenisse B.V. | 3.000 | 3.000 |
| Afvalverwerking Rijnmond | 1 | 1 |
| Grootboekobligaties N.W.S. | 1 | 1 |
| 11.057 | 11.956 | |
| Ad b. Specificatie leningen aan deelnemingen | ||
| Elementen Spijkenisse B.V. | 10.200 | 11.117 |
| 10.200 | 11.117 | |
| Ad b. Specificatie leningen aan overige verbonden partijen | ||
| Syntrophos | 7.800 | 6.100 |
| 7.800 | 6.100 | |
| Ad c. Specificatie overige leningen | ||
| V.V. Zuidland | 692 | 745 |
| Stichting verenigingsgebouw Hekelingen | 280 | 300 |
| V.V. Hekelingen | 19 | 22 |
| ZKV Zuidland | 107 | 109 |
| Stichting openbare bibliotheek | ||
| V.V. Sco 63 | 17 | |
| SVN | 14.110 | 12.448 |
| V.V. Simonshaven | 4 | 6 |
| Bernissepark | 133 | 140 |
| 15.363 | 13.770 | |
| Totaal financiële vaste activa | 44.420 | 42.943 |
Toelichting deelnemingen:
Stedin Holding N.V.
Sinds 30 januari 2017 is Eneco Holding N.V. gesplitst in twee ondernemingen. Als gevolg van Europese wetgeving mogen energiebedrijven en leveringsbedrijven geen deel uitmaken van dezelfde onderneming. Stedin Holding N.V. (Stedin) is het bedrijfsonderdeel waar de wettelijke en gereguleerde netactiviteiten zijn ondergebracht.
De aandeelhouders van de structuurvennootschap Stedin Holding N.V. zijn een groot aantal gemeenten in Zuid-Holland, Friesland, Noord-Brabant en Noord-Holland. De gemeente Nissewaard bezit circa 1% (106.140 stuks) van de aandelen. Rotterdam heeft 28%, Dordrecht ongeveer 8% en de Staat der Nederlanden 11,9 % van de aandelen in bezit.
N.V. Evides
De gemeente Nissewaard bezit 81.440 stuks aandelen in de BV Gemeenschappelijk Bezit Evides (GBE), dit is 3,6% van het GBE, die op haar beurt 50% bezit in de N.V. Evides. De verkrijgingprijs bedraagt € 290.475.
Bank Nederlandse Gemeenten
De deelneming in de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) is gewaardeerd op basis van de verkrijgingprijs ad € 46.013. Per 31 december 2023 heeft de gemeente een onveranderd bezit van 20.280 stuks (0,014% van het totaal).
N.V. Reinis
Per 1 januari 2006 is door de gemeente de N.V. Reinis opgericht. Met de N.V. Reinis is een dienstverleningsovereekomste voor de publerke taak en een commerciële dienstverleningsovereenkomst aangegaan tot 31 december 2020. Met ingang van 1 januari 2021 is de overeenkomst verlengd voor een periode van 5 jaar met uitzondering van de onkruidbeheersing op verhardingen. De gemeente heeft de materiële vaste activa van de afdeling Stadsreiniging in 2006 ingebracht tegen uitgifte van aandelen door de N.V. Reinis van € 1,8 miljoen. De gemeente heeft daarmee een belang van 100% verkregen.
Elementen Spijkenisse B.V.
Per 31 december 2025 heeft de Elementen Spijkenisse BV van de 105 in de zomer van 2011 aangekochte appartementen nog 46 appartementen in haar bezit. De gemeente is 100% aandeelhouder in de B.V. In 2025 is meerdere malen een aandeelhoudersvergadering geweest.
In 2025 zijn er 2 appartementen verkocht.
De gemiddelde waarde van een appartement bedraagt € 437.565.
Dit is gebaseerd op de taxatie die in februari 2026 heeft plaatsgevonden.
Het leegstandspercentage dat in de nieuwe bedrijfswaardeberekening wordt gehanteerd bedraagt 3%.
Het rentepercentage bedraagt 3,5%, gebaseerd op de lening die de Elementen Spijkenisse BV heeft met de gemeente.
Financiële vaste activa (vervolg)
Bedragen x € 1.000
| Verloop van financiële vaste activa in het jaar 2024 | |
|---|---|
| Boekwaarde 31-12-2024 | 42.943 |
| Toename | |
| Verstrekte geldleningen | 7.103 |
| Afname | |
| Overige aflossingen | 5.626 |
| Boekwaarde per 31-12-2025 | 44.420 |
Ad verstrekte geldleningen:
Dit betreft startersleningen die bij SVN staan (gestegen met € 3,1 miljoen) en een nieuwe lening aan Syntrophos van € 4 miljoen.
Ad overige aflossingen:
Dit betreft aflossingen van de lopende leningen, de Elementen Spijkenisse BV heeft € 1,3 miljoen afgelost, Syntrophos € 2,5 miljoen, SVN € 1,5 miljoen en diverse kleinere aflossingen.
Voorraden
| Voorraden | 31-12-2025 |
|---|---|
| a. Onderhanden werk bouwgrond in exploitatie | |
| 1. Gronden in exploitatie | |
| - Boekwaarde per 01-01 | 25.861 |
| - Grondaankopen/grondinbreng | 907 |
| - Plankosten en kosten bouwrijp maken | 5.720 |
| - Rentebijschrijvingen | 199 |
| - Afwikkeling complexen/winstneming | |
| - Diverse lasten en baten | -906 |
| - Grondverkopen | -5.234 |
| - Bijdragen van derden | |
| Boekwaarde gronden in exploitatie | 26.546 |
| - Totaal getroffen winstneming | 8.171 |
| Boekwaarde inclusief winstneming | 34.717 |
| - Totaal getroffen winstnemingen | -23.934 |
| Boekwaarde onderhanden werken | 10.783 |
| b. Gereed product en handelsgoederen | |
| 1. Documenten (rijbewijzen, eigen verklaringen en identiteitskaarten) | |
| 2. Gronden | |
| Totale voorraden | 10.783 |
| Verwachte resultaten gronden in exploitatie | |
| -Boekwaarde per 31 december excl. voorziening | 26.546 |
| -Toekomstige lasten en baten | |
| Gecalculeerde lasten | 24.157 |
| Gecalculeerde rente en faseringsinvloeden | 1.353 |
| Gecalculeerde baten (opbrengsten en bijdragen) | -38.687 |
| Gecalculeerd expl. res.eindwaarde (ex. vrz) | 13.368 |
| Gecalculeerd expl. res. contante waarde (ex. vrz) | 10.643 |
| Getroffen winstneming | 8.171 |
| Getroffen voorziening neg. exploitatieres. | -23.934 |
| Gecalculeerd expl. res. contante waarde | -5.120 |
Toelichting op de grondexploitaties:
Algemeen
Algemeen
De gemeente streeft met de grondexploitaties naar de ontwikkeling van een aantrekkelijk woningbouwprogramma, dat aansluit bij de vraag vanuit de markt en recht doet aan het door de gemeente gewenste ambitieniveau. Dit ambitieniveau bestaat in veel gevallen uit het toevoegen van woonmilieus die in de gemeente momenteel in beperkte mate worden aangeboden. Het nastreven van een zeker ambitieniveau draagt risico’s in zich, omdat prijsstelling en afzetbaarheid van de gemeentelijke gronden sterk afhankelijk zijn van de vraag vanuit de markt. Wanneer het ambitieniveau onvoldoende aansluit op de marktvraag bestaat het risico dat de begrootte grondprijzen en geplande afzetsnelheid van de woningen niet wordt behaald, waardoor er een financieel (rente-) nadeel in de grondexploitaties ontstaat.
Gronden in exploitatie (onderhanden werken)
De totale boekwaarde (geïnvesteerd vermogen) van de lopende grondexploitaties bedraagt per 31 december 2025 in totaal € 26,54 miljoen. Dit is € 0,68 miljoen hoger dan de boekwaarde per 1 januari 2025 à € 25,86 miljoen. Dit komt doordat de investeringen, van in totaal € 6,8 miljoen die voor het grootste gedeelte in het bouw- en woonrijpmaken zijn gedaan, lager liggen dan de opbrengsten, voornamelijk uit grondverkopen, die in 2025 zijn gerealiseerd, à € 6,1 miljoen.
Het totaal van alle grondexploitaties (bouwgronden in exploitatie) heeft een resultaat van € 13,37 miljoen negatief op eindwaarde. Hierin zijn alle kosten en opbrengsten, inclusief rente- en prijseffecten doorgerekend tot het einde van de looptijd van een plan. Om de eindwaarden op verschillende momenten in tijd met elkaar te kunnen vergelijken worden de eindwaarden met 2% verdisconteerd tot de peildatum. Dit geeft per 1 januari 2026 een verwacht resultaat van € 10,65 miljoen negatief op contante waarde. Dit is een verbetering van € 2,84 miljoen ten opzichte van het verwachte resultaat per 1 januari 2025 à € 13,48 miljoen negatief.
Winstneming
De gemeente neemt winst in projecten met een positief verwacht resultaat op basis van de percentage-of-completion-methode. Hierin wordt de voortgang van een project gerelateerd aan de realisatie van kosten en opbrengsten ten opzichte van de totale raming.
Per 31-12-2024 was reeds € 6,85 miljoen aan winst uit de complexen genomen. De complexen Nico de Regtplein, Kreken van Nibbeland, Krekenbos, Postzegelplannen en Heijwegenlaan hebben een positief saldo op eindwaarde en komen dus voor winstneming in aanmerking. Uit de percentage-of-completion-berekening volgt dat voor deze complexen € 1,16 miljoen aan winst kan worden genomen in 2025, waardoor de totale winstneming uitkomt op € 8,17 miljoen.
| Geboekte winstneming per 31-12-2024 | € 6.854.000 |
|---|---|
| Winstneming complex Nico de Regtplein | € 1.000 |
| Winstneming complex Kreken van Nibbeland | € 49.000 |
| Winstneming Krekenbos | € 1.246.000 |
| Winstneming Postzegelplannen | € 10.000 |
| Winstneming Heijwegenlaan | € 11.000 |
| Geboekte winstneming per 31-12-2025 | € 8.171.000 |
Voorziening
Wanneer sprake is van geprognosticeerde verliezen geldt dat hiervoor een voorziening moet worden gevormd op het moment dat deze voorzienbaar en onafwendbaar zijn. De getroffen voorziening moet gelijk zijn aan het negatieve verwachte resultaat op contante waarde van de grondexploitatie van het betreffende complex.
Twee complexen hebben een negatief verwacht resultaat op contante waarde, waarvoor een verliesvoorziening is getroffen. Het resultaat van het complex Heer&Meester valt per 1 januari 2026 € 2.000 negatiever uit ten opzichte van 1 januari 2025. De reeds getroffen verliesvoorziening van dit complex wordt derhalve op basis van de voorschriften met dit bedrag verhoogd. Het complex Elementen is voor € 0,9 miljoen nadelig gemuteerd, waardoor het resultaat van het plan verslechterd. Hiervoor is een aanvullende voorziening van € 0,9 miljoen benodigd. In totaal is per 1 januari 2026 een totale voorziening van € 23,9 miljoen getroffen voor deze twee complexen.
| Geboekte voorziening per 31-12-2024 | € 23.002.000 |
|---|---|
| Voorziening complex Heer&Meester | € 2.000 |
| Voorziening complex Elementen | € 930.000 |
| Geboekte voorziening per 31-12-2025 | € 23.934.000 |
Nog te maken kosten Nog te realiseren opbrengsten
Risico’s
De boekwaarde van de gronden in exploitatie zal in de toekomst terugverdiend moeten worden. Deze boekwaarde bedraagt, rekening houdend met de getroffen verliesvoorzieningen en de genomen winst per 31-12-2025 € 10,78 miljoen. Nominaal gemeten verwacht de gemeente over de gehele looptijd van de grondexploitaties nog € 24,16 miljoen aan kosten te maken en € 38,69 miljoen aan opbrengsten te realiseren. Een risico voor de gemeente is dat de boekwaarde meer toeneemt waarmee nu in de lopende grondexploitaties rekening is gehouden. In het geval van plannen met een negatief resultaat, zal dan een extra voorziening getroffen dienen te worden. De gemeente onderkent dat er risico gelopen wordt op de onder “b. 1. Gronden in exploitatie” genoemde onderdelen “Grondverkopen” en “Rentebijschrijvingen”.
Op het onderdeel “Grondverkopen” en “Rentebijschrijvingen” wordt op het gebied van de geraamde grondprijzen, risico gelopen in alle grondexploitatiecomplexen waar nog geen definitieve prijsafspraken met marktpartijen zijn gemaakt. Indien de bouwkosten harder stijgen dan de V.O.N.-prijzen of wanneer er een nieuwe dip optreedt in de woningmarkt, is de kans groot dat de boekwaarde van dit onderdeel lager uit zal komen dan is voorzien. Bovendien loopt de gemeente in de grondexploitaties De Dijk het risico dat de grondverkopen lager uit kunnen gaan vallen in het geval hier wijzigingen in het programma plaatsvinden. Wanneer grondopbrengsten lager uitvallen dan verwacht en/of later ontvangen worden dan verwacht, heeft dit tevens als gevolg dat de rentebaten zullen dalen. Het ingeschatte nominale risico op dit onderdeel bedraagt € 2 miljoen. Een tweede risico op dit onderdeel treedt op wanneer de rente harder dan verwacht gaat stijgen. Het ingeschatte nominale risico van een harder dan verwacht stijgende rente bedraagt € 2,2 miljoen.
Het resultaat van de grondexploitaties wordt berekend op contante waarde. Dit houdt in dat het toekomstige eindsaldo van een project (het resultaat van alle kosten en opbrengsten, rente- en prijseffecten, uitgezet in tijd) wordt verdisconteerd tot de waarde per 1 januari van het peiljaar. Het peiljaar dat in de jaarrekening 2025 wordt gehanteerd is 1 januari 2026. In het bepalen van de contante waarde wordt rekening gehouden met 2% kostenstijging, 2% opbrengstenstijging en een rentelast van 0,77%. Conform de BBV-vereisten wordt een discontovoet van 2% gehanteerd.
In de grondexploitaties wordt een inschatting gemaakt van alle kosten in het bouw- en woonrijpmaken van de verschillende locaties, inclusief kosten van ambtelijke inzet, ten opzichte van de toekomstige uitgifteprijzen voor het gewenste bouwprogramma.
De totale boekwaarde (geïnvesteerd vermogen) van de lopende grondexploitaties bedraagt per 31 december 2025 in totaal € 26,54 miljoen. Dit is € 0,68 miljoen hoger dan de boekwaarde per 1 januari 2025 à € 25,86 miljoen. Dit komt doordat de investeringen, van in totaal € 6,8 miljoen die voor het grootste gedeelte in het bouw- en woonrijpmaken zijn gedaan, lager liggen dan de opbrengsten, voornamelijk uit grondverkopen, die in 2025 zijn gerealiseerd, à € 6,1 miljoen.
| Complex | Boekwaarde per 1-1-2025 |
Vermeerderingen 2025 | Verminderingen 2025 | Boekwaarde |
|---|---|---|---|---|
| 21 Nico de Regtplein | € -161.000 | € 3.000 | € 0 | € -158.000 |
| 36 Kreken van Nibbeland | € -6.943.000 | € 130.000 | € 0 | € -6.813.000 |
| 37 Krekenbos | € -440.000 | € 1.661.000 | € 4.829.000 | € -3.608.000 |
| 44 Postzegelplannen | € 295.000 | € 610.000 | € 385.000 | € 520.000 |
| 61 Heijwegenlaan | € -265.000 | € 704.000 | € 0 | € 439.000 |
| 76 Heer&Meester | € -145.000 | € 140.000 | € 0 | € -5.000 |
| 89 De Elementen | € 33.520.000 | € 3.577.000 | € 925.000 | € 36.172.000 |
| Totaal gronden in exploitatie | € 25.860.000 | € 6.825.000 | € 6.139.000 | € 26.547.000 |
Het totaal van alle grondexploitaties (bouwgronden in exploitatie) heeft een resultaat van € 13,37 miljoen negatief op eindwaarde. Hierin zijn alle kosten en opbrengsten, inclusief rente- en prijseffecten doorgerekend tot het einde van de looptijd van een plan. Om de eindwaarden op verschillende momenten in tijd met elkaar te kunnen vergelijken worden de eindwaarden met 2% verdisconteerd tot de peildatum. Dit geeft per 1 januari 2026 een verwacht resultaat van € 10,64 miljoen negatief op contante waarde. Dit is een verbetering van € 2,84 miljoen ten opzichte van het verwachte resultaat per 1 januari 2025 à € 13,48 miljoen negatief.
| Complex | Eindwaarde | Contante waarde |
|---|---|---|
| per 1-1-2026 | per 1-1-2026 | |
| 21 Nico de Regtplein | € 112.000 | € 109.000 |
| 36 Kreken van Nibbeland | € 6.056.000 | € 5.707.000 |
| 37 Krekenbos | € 3.673.000 | € 3.461.000 |
| 44 Postzegelplannen | € 3.821.000 | € 3.601.000 |
| 61 Heijwegenlaan | € 446.000 | € 412.000 |
| 76 Heer&Meester | € -126.000 | € -123.000 |
| 89 De Elementen | € -27.351.000 | € -23.810.000 |
| Totaal gronden in exploitatie | € -13.370.000 | € -10.643.000 |
BBV-boekhoudregels schrijven voor dat voor complexen met een negatief verwacht eindresultaat een voorziening moet worden getroffen ter grootte van het verwachte verlies. Voor complexen met een positief verwacht resultaat moet op basis van de percentage-of-completion-methode tussentijds winst worden genomen. De baten uit winstneming en lasten uit het treffen van een voorziening worden verrekend in de algemene reserve van de gemeente.
| Complex | Winstneming/ voorziening per 1-1-2025 | Mutatie 2025 | Winstneming/ voorziening per 1-1-2026 |
|---|---|---|---|
| 21 Nico de Regtplein | € -109.000 | € -1.000 | € -110.000 |
| 36 Kreken van Nibbeland | € -5.778.000 | € -49.000 | € -5.827.000 |
| 37 Krekenbos | € -965.000 | € -1.246.000 | € -2.210.000 |
| 44 Postzegelplannen | € 0 | € -10.000 | € -10.000 |
| 61 Heijwegenlaan | € -3.000 | € -11.000 | € -14.000 |
| 76 Heer&Meester | € 121.000 | € 2.000 | € 123.000 |
| 89 De Elementen | € 22.880.000 | € 931.000 | € 23.810.000 |
| Totaal gronden in exploitatie | € 16.147.000 | € -384.000 | € 15.763.000 |
Toelichting mutaties
Het totale verwachtte resultaat van de grondexploitaties is op contante waarde per 1-1-2026 met een waarde van € 2.840.372 positief bijgesteld. Dit bedrag is het saldo van alle positieve en negatieve bijstellingen, die van invloed zijn op de prognose van het uiteindelijke resultaat.
| Complex | Resultaat 31-12-2024 |
Mutatie | Resultaat 31-12-2025 |
Voorziening / winstneming |
|---|---|---|---|---|
| 21 Nico de Regtplein | € 109.149 | € 313 | € 109.462 | € 425 |
| 36 Kreken van Nibbeland | € 5.588.076 | € 118.944 | € 5.707.020 | € 49.251 |
| 37 Krekenbos | € 3.452.259 | € 8.816 | € 3.461.075 | € 1.245.581 |
| 44 Postzegelplannen | € 101.035 | € 3.499.825 | € 3.600.861 | € 9.683 |
| 61 Heijwegenlaan | € 267.786 | € 144.535 | € 412.321 | € 10.984 |
| 76 Heer&Meester | € -121.387 | € -1.989 | € -123.376 | € -1.989 |
| 89 Elementen | € -22.880.398 | € -930.072 | € -23.810.471 | € -930.072 |
| Totaal | € -13.483.481 | € 2.840.372 | € -10.643.108 | € 383.863 |
21 Nico de Regtplein
Het complex Nico de Regtplein is nagenoeg afgerond. Binnen het plan resteert er slechts budget voor de opruimwerkzaamheden. Doordat er geen belangrijke mutaties binnen het plan zijn, is het resultaat bijna gelijk gebleven.
36 Kreken van Nibbeland
Het complex Kreken van Nibbeland laat een minimale bijstelling zien. Binnen dit complex zijn er, op het herzien van de fasering na, geen mutaties. Het positievere resultaat van € 118.944 is vrijwel geheel te wijten aan de rekenmethodiek van de netto contante waarde (1 jaar dichter bij de positieve eindwaarde).
37 Krekenbos
Het complex Krekenbos is qua resultaat nagenoeg gelijk gebleven. De ramingen binnen dit plan zijn herzien en zijn iets hoger uitgevallen, wat resulteert in een negatieve bijstelling € 159.284. Echter de voornaamste oorzaak hiervan is dat er binnen dit plan een trimparcours wordt aangelegd, waarvoor een subsidie is aangevraagd. Het positieve effect van de subsidie is € 96.057. Het resterende negatieve effect wordt goedgemaakt door de positieve werking van de rekenmethodiek van de netto contante waarde (1 jaar dichter bij de positieve eindwaarde).
44 Postzegelplannen
Het complex Postzegelplannen is dit jaar uitgebreid met het project Driehoek Molenwatering. Dit project heeft een contante waarde van € 3.492.845. Project Driehoek Molenwatering betreft het nieuwe bedrijventerrein aangrenzend aan Halfweg in de richting van Geervliet. Deze grond is voornamelijk bestemd voor bedrijven die nu gehuisvest zijn op bedrijventerrein Haven Noord. Afgelopen jaar is het project geopend, bij deze herziening is de kostenraming geactualiseerd en geeft een positief effect van € 1.261.737. Wel is de raming voor archeologie opgehoogd, dit geeft een effect van € -/- 48.763. Verder is het bedrag voor pachtontbinding opgehoogd, wat een effect geeft van -/- € 29.293. Er zijn voor de meeste kavels getekende overeenkomsten afgesloten, alleen heeft er geen indexatie hierbij plaatsgevonden. Dit zorgt voor een negatief effect van € 454.238.
Verder bestaat het complex nog uit het project Galileilaan en Tiny Houses. Voor die laatste grondexploitatie hebben er nauwelijks mutaties plaatsgevonden. Wat de Galileilaan betreft, contractueel is afgesproken dat€ 50.000 van de totale meerkosten van de sloop voor rekening zijn van de gemeente. Dit wordt gecompenseerd doordat de ontwikkelaar meer grondwaarde gaat betalen vanwege hoger aantal appartementen (€ 70.090)
61 Heijwegenlaan
Het complex Heijwegenlaan laat een positieve bijstelling zien van € 144.535. De afboeking van de resterende boekwaarde van de schoolgebouwen zijn nu vanuit de grondexploitatie gedekt, dit geeft een negatief resultaat van € 53.603. Daar tegenover staat dat er een kleine aanpassing in het woonprogramma heeft plaatsgevonden, waardoor er een hogere grondopbrengst voor Fase C ontvangen gaat worden. Dit heeft een positief resultaat van € 197.034.
76 Heer&Meester
Het complex Heer&Meester is nagenoeg afgerond. Binnen het plan resteert er slechts budget voor herstelwerkzaamheden. Doordat er geen belangrijke mutaties binnen het plan zijn, is het resultaat bijna gelijk gebleven.
89 Elementen
De Elementen moet dit jaar negatief worden bijgesteld, met een totale negatieve mutatie van
€ 930.072 voor het gehele complex. De bijstelling heeft meerdere oorzaken, waarvan onderstaande mutaties de grootste zijn:
Rente en prijseffecten
Het negatieve resultaat van -/- € 638.999 is te wijten aan de rekenmethodiek van de netto contante waarde (1 jaar dichter bij de negatieve eindwaarde).
Kosten
Aangepaste (civiele) raming (incl. engineering) Waterfront -/- € 106.089
Aangepaste civiele raming Haven € 149.616
Opbrengsten
Geen afdracht saneringsbijdrage voor 75 sociale huurappartementen -/- € 199.324
Verlaging bijdrage dakpark toren 3 en 4 -/- € 152.792
Detaillering woningtype toren 3+4 -€ 92.991
Uitzettingen met een rentetypische looptijd < 1 jaar
2.2 Uitzettingen met een rentetypische looptijd van < 1 jaar
Bedragen x € 1.000
| Uitzettingen met een rentetypische looptijd van < 1 jaar | 31-12-2025 | 31-12-2024 |
|---|---|---|
| a. Vorderingen op openbare lichamen | 767 | 626 |
| b. Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd < 1 jaar | 15.740 | 31.700 |
| c. Overige vorderingen | ||
| - Debiteuren Sociale Zaken | 5.794 | 6.159 |
| - Debiteuren Belastingen | 2.533 | 2.470 |
| - Handelsdebiteuren | 9.261 | 8.431 |
| - Overige debiteuren | 1.706 | 1.834 |
| voorzieningen voor overige vorderingen | -2.863 | -3.173 |
| Totaal | 32.938 | 48.048 |
Toelichting op uitzettingen met een rentetypische looptijd < 1 jaar
Ad b. Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd < 1 jaar
Op 15 december 2013 is verplicht schatkistbankieren van kracht gegaan voor decentrale overheden. Alle deelnemers aan het schatkistbankieren hebben een privaatrechtelijke rekening-courantovereenkomst met de Staat der Nederlanden, vertegenwoordigd door het Agentschap. De inhoud van deze overeenkomst is niet onderhandelbaar en wordt eenzijdig door de Nederlandse Staat vastgesteld. Voor decentrale overheden betekent schatkistbankieren dat zij al hun overtollige middelen aanhouden in de schatkist bij het ministerie van Financiën. Dit houdt in dat geld en vermogen niet langer bij bijvoorbeeld banken buiten de schatkist mogen worden aangehouden. Overtollige middelen mogen alleen in rekening-courant en via deposito’s bij de schatkist worden aangehouden of onderling worden uitgeleend aan andere decentrale overheden.
Ad c. Debiteuren sociale zaken en werkgelegenheid
Het saldo voor de terugvorderbare leen- en verhaalbare bijstand bedraagt per 31 december 2025 € 5,8 miljoen. Hierop is een voorziening voor oninbaar opgenomen van € 2,5 miljoen. Vervolgens resteert per saldo een bedrag van € 3,3 miljoen.
Ad c. Debiteuren belastingen
Het saldo van openstaande opgelegde aanslagen bedraagt per 31 december 2025 € 2,5 miljoen. De voorziening voor oninbare bedragen debiteuren belastingen is vastgesteld op € 0,3 miljoen. Naarmate de aanslag langer openstaat wordt een hoger percentage van de aanslag opgenomen in de voorziening debiteuren belastingen. Per saldo is er een bedrag van € 2,2 miljoen.
Ad c. Handelsdebiteuren en overige debiteuren
Het saldo van de handelsdebiteuren en overige debiteuren per 31 december 2025 bedraagt € 11 miljoen.
Ad Voorziening voor overige vorderingen
In totaal is er voor € 2,8 miljoen voorzien voor de openstaande vorderingen.
| Berekening benutting drempelbedrag schatkistbankieren | |||||
| Verslagjaar 2025 | |||||
| (1) | Drempelbedrag | 7.490 | |||
| Kwartaal 1 | Kwartaal 2 | Kwartaal 3 | Kwartaal 4 | ||
| (2) | Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen | 183 | 170 | 151 | 163 |
| (3a) = (1) > (2) | Ruimte onder het drempelbedrag | 7.307 | 7.320 | 7.339 | 7.327 |
| (3b) = (2) > (1) | Overschrijding van het drempelbedrag | - | - | - | - |
| (1) Berekening drempelbedrag | |||||
| Verslagjaar 2025 | |||||
| (4a) | Begrotingstotaal verslagjaar | 374.504 | |||
| (4b) | Het deel van het begrotingstotaal dat kleiner of gelijk is aan € 500 miljoen | 374.504 | |||
| (4c) | Het deel van het begrotingstotaal dat de € 500 miljoen te boven gaat | - | |||
| (1) = (4b)*0,02 + (4c)*0,002 met een minimum van €250.000 | Drempelbedrag | 7.490 | |||
| (2) Berekening kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen | |||||
| Kwartaal 1 | Kwartaal 2 | Kwartaal 3 | Kwartaal 4 | ||
| (5a) | Som van de per dag buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen (negatieve bedragen tellen als nihil) | 16.436 | 15.486 | 13.911 | 15.033 |
| (5b) | Dagen in het kwartaal | 90 | 91 | 92 | 92 |
| (2) - (5a) / (5b) | Kwartaalcijfer op dagbasis buiten 's Rijks schatkist aangehouden middelen | 183 | 170 | 151 | 163 |
Vanzelfsprekend blijven decentrale overheden volledig vrij in de besteding van hun middelen zonder dat het Agentschap daar enige vorm van toezicht op uitoefent of kan uitoefenen. De schatkist biedt geen leen- of roodstandfaciliteit aan. Voor het betalingsverkeer blijven decentrale overheden aangewezen op het bankwezen.
Liquide middelen
2.3 Liquide middelen
Bedragen x € 1.000
| 31-12-2025 | 31-12-2024 | |
|---|---|---|
| Kassaldi | 34 | 25 |
| Banksaldi | 1.224 | 255 |
| Totaal | 1.259 | 280 |
Overlopende activa
2.4 Overlopende activa
Bedragen x € 1.000
| Overlopende activa | 31-12-2025 | 31-12-2024 |
|---|---|---|
| a. Nog te ontvangen voorschotbedragen van Europees en Nederlandse overheidslichamen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel | 11.596 | 5.117 |
| b. Overige nog te ontvangen en vooruitbetaalde bedragen | 28.299 | 30.686 |
| Totaal | 39.894 | 35.803 |
Toelichting op overlopende activa:
Ad a. De van overige Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorschotbedragen die ontstaan door voorfinanciering op uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel
Bedragen x € 1.000
| Specifieke uitkering | 31-12-2024 | Ontvangen bedragen | Toevoegingen | 31-12-2025 |
|---|---|---|---|---|
| RMC | 19 | 19 | ||
| Totaal van de overige nederlandse overheidslichamen | 19 | 19 | ||
| Specifieke Uitkering Sport 2022 en 2024 | 184 | 773 | 590 | |
| Opvang vluchtelingen Oekrainers | 78 | 93 | 5.957 | 5.943 |
| Integrale toegankelijkheid bushaltes | 120 | 120 | ||
| Pontje Hekelingen | 32 | 32 | ||
| Schulden KOT | 111 | 35 | 1 | 77 |
| Gemeentelijke hulp aan gedupeerden kinderopvangtoeslag | 4.562 | 4.562 | 4.022 | 4.022 |
| Specifieke uitkering onderwijsroute | 11 | 13 | 1 | |
| Ondersteuning nieuwbouw | 56 | 150 | 94 | |
| Realisatiestimulans 2025 | 1.433 | 1.433 | ||
| Verkeerslawaai (verplaatst van overlopende passiva) | 27 | 27 | ||
| Totaal van het Rijk | 5.098 | 5.684 | 12.181 | 11.596 |
| Totaal | 5.117 | 5.703 | 12.181 | 11.596 |
Ad b. Overige nog te ontvangen en vooruitbetaalde bedragen
Totaal staat er een bedrag van € 40 miljoen op de balans voor nog te ontvangen en vooruitbetaalde posten. Dit bedrag bestaat voor 11,5 miljoen uit posten betreffende de specifieke uitkering. De overige nog te ontvangen bedragen bestaan uit diverse kleine posten.